Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum

7.260 views Temmuz 29, 2017
Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum Teknolojinin tanımı : Teknoloji nedir sorusuna çoğu insan örnek vererek cevap verebilir. “Elimdeki telefon, arabalar, bilgisayarlar,...

Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum
Teknolojinin tanımı :
Teknoloji nedir sorusuna çoğu insan örnek vererek cevap verebilir. “Elimdeki telefon, arabalar, bilgisayarlar, sanayide kullanılan makineler…” gibi. Ancak çok az kişi teknolojiyi, insanların gereksinimlerine yönelik araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi için gereken bilgi – yetenek olarak tanımlayabilir. Teknolojinin başka bir tanımı da bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Tasarım
Günümüzde tasarım; Var olan bir alanda üretimin ön safhasını oluşturan, hayal merak ve düşüncenin çizgiye aktarımıdır. Teknoloji ve tasarım dersinde tasarım dersinde hayal kapaıları ardına kadar açılarak öğrencilerin süreci yakalamaları ve ellerinden geldiğince güzel tasarımlar yapmayı hedeflenmektedir.
Tasarım Nedir?
Kelime kök olarak ; “Tasar” kelimesinden türer açılımı düşünmek planlamak anlamında. ‘tasarlamak’ ,
‘tasarım’ ; fikri şekil olarak ortaya sunma anlamında
– dış kaynaklarda geçen tanımı ise –
Design sözcüğü Latince kökenli ‘designare’den türemiştir; anlamı ‘bir şeye işaret etmektir’.
Etimolojik anlamda, uzakta olan bir şey işaret edilebilir; piktoral anlamda ‘de-sign’ birden fazla şeyin olduğu ortamda, yalnızca tek bir şeyi işaret edebilir.
Ruhani anlamda ise ‘aklın gözü’ betimlemesiyle; sözcüğün yoğun bir arınmadan geçtiği hissedilir.
Tasarlamak sözcüğü ile de; işaretlemek, iz bırakmak, not etmek, altını çizmek, damga vurmak, özgün olmak, biricik ve tek olmak, belirginleştirmek, ayrıştırmak eylemleri vurgulanıyor.

Bİlim ve teknik kavramlarının tanımı
Endüstri ve Endüstri 4.0 kavramları

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER