?????

Maket

111 views Nisan 6, 2020
TDK Güncel Türkçe Sözlük’te ‘‘mimarlıkta, sanayide ve bazı sanat dallarında yer alan eserlerin taslak durumundaki küçük örneği’’ olarak tanımlanan maket...

TDK Güncel Türkçe Sözlük’te ‘‘mimarlıkta, sanayide ve bazı sanat dallarında yer alan eserlerin taslak durumundaki küçük örneği’’ olarak tanımlanan maket için bir yapı veya eşyanın çok küçük ölçüde yapılmış hâli diyebiliriz. Diğer bir ifadeyle yapının var olan ya da tasarlanan biçimini gösteren küçük ölçekte üç boyutlu örneğine maket denir.
Maket, gerçeğine sadık kalınarak yapılmış, gerçeğine uygun bir biçimde ölçekli olarak küçültülmüş, montaj boyama vb. gibi işler gerektiren, plastik, metal veya herhangi bir malzemeden yapılmış ürünlere verilen isim olmuştur. Maket anlayışı ve tarzı Britanya’dan yayılmış bir kavramdır. Maket ve model bazen aynı anlamlarda kullanılsa da bazıları aralarında statik ve dinamik fark olduğu gerekçesiyle ayrı anlamları içerdiği belirtmektedir .
Maket malzemesi olarak karton, tahta ve selefon gibi hafif, dayanıklı ve işçiliği kolay olanlar tercih edilir. Balmumu ve killi toprak gibi malzemeler de heykelcilikte kullanılabilir.

Taslak ve Model
Prototip

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Taslak ve Model

Taslak ve Model

85 views Nisan 6, 2020
Prototip

Prototip

105 views Nisan 6, 2020
Ergonomi nedir?

Ergonomi nedir?

6.504 views Temmuz 31, 2017