?????

KORFBOL OYUN KURALLARI

280 views Aralık 14, 2019
Tanımlar ve Açıklamalar Korfbol, 4 bayan ve 4 erkekten oluşan bir takımın topu bir sepetin içinden geçirmeye çalıştığı, dikdörtgen bir...

Tanımlar ve Açıklamalar

Korfbol, 4 bayan ve 4 erkekten oluşan bir takımın topu bir sepetin içinden geçirmeye çalıştığı, dikdörtgen bir alan içerisinde oynanan bir spordur. Oyunun ana karakteri, yerde hareket kabiliyeti, takım oyunu, kontrollü fiziksel teması ve kadın-erkek eşitliğini içerir.

Oyuncu kelimesi kullanıldığında bu erkek ya da bayan oyuncuyu tarif ediyor olabilir.

Burada yazılı olan kurallar, Uluslararası Korfbol Federasyonu ve uluslararası dostluk maçlarında, yetişkin kategorilerinde kullanılan kurallardır. Bununla birlikte oyun sahası, boyutları, oyuncu değiştirme hakkı ve molalar yerel müsabakalar ve ayrıca belirlenen ‘’yarışma kuralları’’ ibaresinin olduğu yerlerde çeşitlilik gösterebilir. ‘’Yarışma Kuralları’’ ibaresinin kullanıldığı her yerde bu ibare, ‘’müsabaka ya da yarışma düzenlemesi olarak ta algılanmalıdır.

Bölüm 1: Müsabaka Sahası ve Teçhizatı

1.1 Oyun Alanı

Oyun alanı, oyunun oynandığı yer, sınır çizgileri ve oyuncu sırasını kapsar.

a Oyunun Oynandığı Yer Oyun sahasının boyutları 20 X 40 m. dir. Sahanın bitiş çizgilerine paralel iki eşit alana bölünmüştür. Tavan yüksekliği tercihen 9 metre olabilir, ancak 7 metreden az olmamalıdır.

b Sınır Çizgileri Sınırlandırılmış alan en az 1 metre genişliğinde, ve oyun sahasını kapsayacak biçimde olmalıdır. Ayrıca çevredeki engellerden de uzak olmalıdır.

c Oyuncu Sırası (Bench) İki oyuncu sırası da yan çizgilerin yanlarında olmalıdır ve eğer mümkünse oyun sahasına en az 2 metre mesafede olmalıdır. Orta çizginin iki tarafına ve birbirlerine en az 2 metre mesafede olmalıdır.

1.2 Saha İşaretleme

Oyun alanı, diyagramda görüldüğü gibi açıkça görülebilecek şekilde işaretlenmiş, 3.0-5.0 cm genişliğinde çizgiler ile çizilmelidir.

Penaltı noktaları, direğin önünde, sahanın ortasından görülebilecek şekilde işaretlenmelidir. Penaltı noktasının başlangıcının direğe olan uzaklığı 2.5 metre olmalıdır. Gerekli penaltı noktası ölçümleri için kural yorumlarına bakınız.

Penaltı alanı, diyagramda göründüğü gibi sahadaki her iki direk çevresine de işaretlenebilir. Bu alanlar, ya sahanın kalanından farklı renkte çizgilerle ya da tabana sabitlenmiş, sınırları belirli çizgilerle belirlenmelidir.

Penaltı bölgesi, direkten, penaltı noktasından ve penaltı noktası ile direk arasındaki hayali çizgiden 2.50 m. uzaklıkta olmalıdır.

Serbest atış (Free Pass) dairesi, penaltı çizgisinin başlangıcından itibaren çizilen 2.50 metre uzunluğunda bir çember ile belirlenir.

Boyalı bölgenin anlamı, penaltı atışı sırasında, atışı kullanan oyuncu hariç diğer oyuncuların girmemesi gereken bölgedir. Top atışı kullanan oyuncunun elini terk etmeden kimse boyalı bölgeye giremez.
Boyalı bölgenin anlamı, serbest atış (free pass) sırasında, atışı kullanan oyuncu hariç diğer oyuncuların girmemesi gereken bölgedir. Atışı kullanan oyuncu kırmızı ile boyalı bölgeye top ellerini terk etmeden önce dokunamaz. Oyuncuların ne zaman alana girebileceklerini öğrenmek için kural 3.1 e bakınız. Atak oyuncularının topu oyuna sokabilmeleri için en az bir ayaklarının boyalı bölgenin dışında olması gerekir.
Direk Penaltı noktası Korf

Not: Tüm ölçümler çizgilerin dış tarafından yapılmalıdır.

Kırmızı ile boyalı bölge penaltı noktasının başlangıcından geçen, yan çizgilere paralel, hayali bir çizgi ile belirlenmiştir. Serbest atış (Free pass) kullanan oyuncunun top elinden çıkana kadar giremeyeceği alanı ifade eder.

Not: Boyalı alanlar oyunculara ve hakeme yardımcı olunması için yapılan düzenlemelerdir. Çizgiler belirgin bir şekilde alanı belli ediyorsa bu alanları zeminden farklı bir renge boyamaya gerek yoktur.

1.3 Direkler

Direkler, dip çizgilerden oyun sahasının 1/6’sı uzaklıkta, iki yan çizginin tam ortasında işaretlenmiş, maksimum 4.5-8 cm çapında ve oyun sahasının içine ya da üzerine dikey olarak sabitlenmiş olmalıdır.

Direği sahanın içine sabitlemenin mümkün olmadığı zamanlarda, en fazla 1 cm kalınlığında ağır bir plaka üzerine tutturulup, geçici olarak sabitlenebilir. Tabandaki plaka tamamen düz olmalıdır. Direğin zemin ile olan bağlantısı, oyuncular yanından veya çevresinden geçerken yaralanmayacak şekilde olmalıdır. Plakaların bağlantısı tabana uzanmış şekilde olmalıdır. Çapraz şekilde yapılan bağlantılara izin verilmemelidir.

1.4 Sepetler (Korf)

Sepet her iki potaya da nizami bir şekilde uymalıdır. Sepetin yüzü orta sahaya dönük olmalı ve tüm üst yüzeyinin yere uzaklığı 3.5 metre olmalıdır. Sepetler dipsiz bir silindir şeklinde; 23.5-25 cm yüksekliğinde ve üst tarafından 39-41 cm çapında, alt tarafından 40-42 cm çapında olmalıdır. Sepetin üst kenarı 2-3 cm genişliğinde olmalıdır.

Sepetler onaylanmış sentetik materyalden de yapılabilir. (IKF korf yönetmeliğine bakınız) İki sepette benzer olmalı ve koyu sarı renkte olmalıdır.

Korfları sepete bağlarken şu hususlara dikkat edilmelidir.  Korflar direklerin üzerinde hareket etmemelidir. Sabit olmalıdır.  Direkler korfun üzerinde çıkıntı yapmamalıdır.

1.5 Top

Korfbol, Uluslararası Korfbol Federasyonu tarafından kabul edilen, 5 numara ve iki renkli (tercihen siyah-beyaz) top ile oynanır. Topun çapı 68-70.5 cm arasında ve ağırlığı da 445-475 gr. aralığında olmalıdır. Top, 1.80 metre yükseklikten yere bırakıldığında en az 1.10-1.30 metre aralığında tekrar zıplayabilecek şişkinlikte olmalıdır.

İki renkli topun üzerindeki desenler birbiri ile simetrik olmalı ve top fırlatıldığında oluşacak dönme esnasında, görsel olarak düzlüğünü kaybetmeyecek şekilde olmalıdır.

1.6 Oyuncu ve Hakem Ekipmanları

Her iki takımın oyuncuları da birbirlerinden farklı ve görsel olarak kolayca ayrılabilecek şekilde spor üniformaları giymelidirler. Hakem ve yardımcısının üniformaları ise takımlardan tamamen farklı renkte olmalıdır. Oyun esnasında yaralanmalara sebep olabilecek hiçbir maddenin giyilmesine izin verilmemelidir.

Yüzük, kolye, küpe, gözlük, bileklik gibi yaralanmalara sebep olabilecek her türlü aksesuar oyun esnasında yasaktır. Bu tür aksesuarlar ya çıkartılmalı ya da oyun esnasında tehlike teşkil etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

1.7 Şut Saati Ekipmanı

Şut saati ekipmanları oyun alanının dışında en az 0.90 metre yükseklikte net olarak görülebilecek bir yerde ve dip çizgilere yakın bir bölgede yerleştirilmelidir. Şut saatleri hakem masasından kontrol edilmelidir.

Şampiyona kuralları ekipmanların ne kadar yükseğe koyulacağına karar verebilir.

Bölüm 2: Kişiler

2.1. Oyuncular

a) Numara ve Pozisyonlar

Korfbol, her alanda her iki cinsiyetten de 2 oyuncunun bulunacağı, 4 bayan 4 erkekten oluşan iki takım ile oynanır.

b) Oyuncuların Dizilimi ve Eksik Takımlar

Bir ya da iki takımda eksik oyuncu olduğunda, oyuncu dizilimi her iki alanda da 3 er oyuncudan az olmamak şartı ile sağlanabiliyorsa ve her bölümde 1 erkek 2 bayan oyuncu ile veya 2 erkek 1 bayan oyuncuyla eşleşmiyorsa oyun başlayabilir ya da devam edebilir,

Normalde aynı başlangıç düzeni maç boyunca devam eder. Ancak, oyun koşulları göz önüne alındığında oyunculardan birinin çıktığı (sakatlık vb.) ya da hakemin bir oyuncuyu dışarı gönderdiği durumlarda, rakip antrenörün de görüşü göz önünde tutularak oyuncu dizilimi değiştirilebilir. Koşullar gerektirdiğinde veya direk rakip oyuncu sayısı sağlanamadığında oyuncu değişimi gerçekleştirilir.

Eğer bir takımın sahaya sürecek bir oyuncusu kalmadıysa ya da zoraki bir sebepten dolayı oyuncunun çıkması gerekirse (sakatlık vs.) , eksik kalan bölgeye diğer bölgeden oyuncu transferi yapılabilir.

Bir takım 6 oyuncudan az kaldığında ya da gerekli oyuncu dizilimi için erkek ve bayan dengesi hususundaki şartlar sağlanamadığında, oyun sona erer.

c) Oyuncu Değişikliği

Şampiyona kurallarında kaç oyuncu değişikliği yapılacağı ve ayrıca çıkan oyuncunun tekrar oyuna girip giremeyeceği belirtilir.

İki senaryo vardır. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar girebilir (senaryo A) Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dönemez (senaryo B)

Oyuncu değişikliği sadece oyun durduğunda yapılabilir

A Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar girebilir

Şampiyona kurallarında oyundan çıkan oyuncunun tekrar oyuna girebileceği belirtilmişse en fazla 8 oyuncu değişikliği yapılabilir.

B Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dönemez

Şampiyona kurallarında oyundan çıkan oyuncunun tekrar oyuna giremeyeceği belirtilmişse en fazla 4 oyuncu değişikliği yapılabilir ve oyundan çıkan oyuncu hiçbir şekilde yeniden oyuna giremez ( sakatlık ve kırmızı kart durumları dahil)

Oyundan atılan oyuncu

Hakem tarafından oyundan atılmış bir oyuncu, değişiklik hakkı kullanılarak yedek oyuncu ile değiştirilebilir. Eğer oyundan atılan oyuncunun yerine bir oyuncu değişikliği yapılmazsa, kural gereği bir değişiklik hakkı kullanılmış kabul edilir ve değişiklik gerçekleştirilinceye kadar aynı cinsiyetten bir oyuncu değişikliği yapılamaz.

Sakatlanan oyuncu

Bir sakatlık durumu olduğunda şampiyona kurallarında belirtilen süre içerisinde tedavi edilebilir. Ayrıca bu süre sonunda ne yapılması gerektiği de şampiyona kurallarında belirtilir.

Eğer oyuncu değişikliği haklarının tamamı kullanılmışsa, oyundan atılan veya sakatlık nedeniyle yeniden oyuna dönemeyecek durumda olan bir oyuncu hakemin onayı ile değiştirilebilir.

2.2 Kaptan, Antrenör, Yedekler ve Takımdaki Diğer Kişiler

a) Kaptan

Her takımın bir oyuncusu kaptandır. Kolunun üzerinde, formadan farklı renkte açıkça görülebilecek bir bant takar (kolsuz formalarda omuza takılır). Takımının temsilcisidir ve takımındaki oyuncuların davranışlarından sorumludur. Antrenörün yokluğunda, aşağıda belirtilen antrenörün görevlerini de üstlenir. Oyunun iyi bir şekilde ilerlemesi için, gerekli olduğunu düşündüğü durumlarda hakemin dikkatini çekme ve görüşlerini sunma hakkına da sahiptir.

Bu durumlarda kaptanın yaklaşımı kayda değer bir sebepten dolayı ve doğru bir tutumda olmalı , çok sık olmamalıdır.

Kaptan, oyunun sonuna kadar takımın kaptanı olarak kalır ve sorumluluklarından sadece oyunda daha fazla yer almayacağı durumlarda vazgeçebilir. Böyle bir durumda, oyunculardan herhangi birisi yeni kaptan olabilir.

b) Antrenör ve yardımcı antrenör

Her takımın bir antrenör tarafından yönetilmesine izin verilir. Antrenör, takımı için ayrılan oyuncu sırasında (bench) oturmalı ve hakemin izni olmadığı sürece oyun sahasına girmemelidir.

Antrenör, oyuncularına oyunla ilgili taktikler verebilir fakat bunlar diğer kişileri rahatsız etmeyecek şekilde, uygun bir üslupla olmalıdır. Müsabaka kuralları, antrenörün kısa bir süre için geçici olarak yerinden kalkıp oyunculara taktik vermesine izin vermektedir. Bu davranış, takım oyuncu sırasının olduğu tarafta ve oyuncu sırasının önünde gerçekleşebilir.

Antrenör aşağıdaki görevleri yapmak için oyuncu sırasını terk edebilir.

 mola istemek ya da kullanmak  oyuncu değişimi istemek ve yapmak  2.1 b maddesi çerçevesinde bir değişiklik yapmak gerekli olduğu durumlarda, hakeme ve diğer takım antrenörüne hangi oyuncusunun şut atamayacağını belirtmek amacıyla. (bakınız 3.6q)

Her takımın bir yardımcı antrenörü olmasına izin verilir. Antrenörün artık olmadığı durumlarda yardımcı antrenör, antrenörün görevlerini üstlenir. Eğer takımın bir antrenörü varsa daima takım sırasında oturmalıdır.

Antrenörün ve yardımcı antrenörün olmadığı her durumda, takım kaptanı bu görevleri de kendi sorumluluklarına ek olarak üstlenecektir. (bknz. 2.2 a )

c) Yedekler ve Diğer Kişiler

Yedekler ve diğer tüm kişiler, takım oyuncu sırasında oturmak zorundadırlar. Altta belirtilen koşullar dışında, tüm oyuncu ve diğer kişiler müsabaka süresince oyuncu sırasında oturmak zorundadırlar.

Değişecek oyuncular ısınmak için değişiklik yapılıncaya kadar takım oyuncu sırasından ayrılabilir

Takımın tıbbi görevlilerinden birisi, sakatlanan bir oyuncuyu tedavi etmek için oyuncu sırasından ayrılabilir. Fakat sahaya sadece hakemin izni ile girebilir.

Değiştirilen oyuncu, oyuncu sırasında oturabilir. Fakat, kırmızı kart görüp oyundan ihraç edilen bir oyuncu, oyuncu sırasında oturamaz ve oyun alanını terk etmelidir.

2.3. Hakem

Hakem oyunu kontrol eden kişidir.

Hakemin görevleri:

a) salon, oyun sahası ve kullanılacak materyallerin uygunluğuna karar vermek ve oyun esnasında olabilecek değişikliklere önem göstermek.

Oyunun iptaline neden olabilecek sebepler:

 çok kaygan zemin  zeminde su olması  salondaki tehlikeli engeller

b) Kuralları uygulamak

Hakem, avantaj kuralını uygulayıp, ihlali cezalandırmadığı durumlar hariç kural ihlallerini cezalandırır.

Hakem, oyun durduğu zamanlarda dahil olmak üzere maç boyunca gerçekleşen her türlü kural ihlalini cezalandırır.

c) Kararını açıklamak için resmi işaretleri kullanmak

Hakemlerin kullanması gereken resmi işaretler kuralların ekinde gösterilmiştir.

d) Oyun dışı gelişmelerden dolayı bir taraf haksız avantaj sağladığında harekete geçmek

e) Düdük çalarak oyunun başladığını, durduğunu ve yeniden başladığını, mola olduğunu belirtmek

Oyunun başlaması ya da durduktan sonra tekrar başlaması için hakem, oyuncunun topu atmaya hazır olduğunu ve diğer koşulların hazır olduğunu görür görmez düdüğünü çalar. (bknz. Madde 3.9 ve 3.10)

Oyun şu durumlarda durdurulmalıdır:

 sayı yapıldığında  bir ihlal cezalandırıldığında  haksız bir avantaj sağlama durumunda
 hakem atışı verildiğinde  oyuncularda oluşabilecek herhangi bir kanama durumunda  oyun sahası, teçhizat ya da oyunculara herhangi bir müdahale ile değişiklik yapma gereksinimi duyulduğunda  müsabakanın ilk yarısının sonunda

Karşılaşma şu durumlarda sona erdirilmelidir:

 müsabaka süresi bittiğinde  müsabaka sahasından, teçhizattan, oyunculardan ya da bir ihlal ve dış etkenlerden kaynaklanan durumlarda oyuna devam etmek mümkün olmadığında

f) Oyuncular, antrenörler, yedek oyuncular ve takım üyeleri tarafından yapılan kural dışı davranışlar karşısında harekete geçmek

Kural dışı davranışlar karşısında hakem, ihlali yapan kişiyi uyarma amaçlı olarak sarı kart gösterebilir ya da bu kişiyi kırmızı kart göstererek oyun sahasının dışına yollar.

Yukarıdaki resmi uyarılardan farklı olarak hakem, takımdaki ihlal gerçekleştiren oyuncu, antrenör, yedek oyuncu ya da diğer takım görevlilerini davranış ve tutumlarını değiştirmeleri için gayri resmi olarak ta uyarabilir.

Kural dışı davranışların ne olduğu hakem yorumlarında belirtilmiştir.

Oyun esnasında ciddi bir şekilde kural dışı davranış gerçekleşiyorsa, o kişi hemen saha dışına yollanır.

Ayrıca hakem antrenörün müsabaka sırasında oyuncu sırasından kalkmasını yasaklama hakkına sahiptir.

g) Seyirciler tarafından çıkarılan sorunlara müdahale etmek

Seyircilerden gelen herhangi bir müdahale durumunda hakem, seyircilerin uyarılmasını ya da salon dışına çıkarılmasını isteyebilir. Bunun yanında maçı durdurabilir ya da iptal edebilir.

2.4. Süre ve Skor Görevlisi

Eğer mümkünse süre görevlisi kullanılabilir.

Eğer mümkünse skor görevlisi kullanılabilir.

Oyun durduğunda süre görevlisi, bir takımın mola ya da oyuncu değişikliği istediğini duyulabilen bir ses ile hakeme bildirebilir.

Bu ses hakemin düdüğü ile karıştırılabilecek bir ses olmamalıdır.

2.5 Yardımcı Hakem

Her maç, görevi maçı kontrol eden hakeme yardımcı olmak olan bir yardımcı hakem bulunur.

Yardımcı hakem, topun dışarıda olduğunu veya kendi bölgesine yakın bir ihlal olduğunu belirtmek için hakemin dikkatini çekmek üzere bir bayrak kullanmalıdır.

Diğer açıklamalar için hakem yorumları notlarına bakabilirsiniz.

Hakem, yardımcı hakeme hangi bölgede pozisyon almasını istediğini söyler. Müsabaka sırasında yardımcı hakem oyun sahasının içinde (bakınız 1.1) ve dışında pozisyon alabilir.

Yardımcı hakem, hakemin onayladığı durumlarda oyun sahasına kısa süreler için girebilir.

Hakem, yardımcı hakemin görevlerini kısıtlamaya yetkilidir ve eğer mümkünse yardımcı hakemi değiştirebilir.

Bölüm 3 : Oyun

3.1. Süre ve Mola

a. Maçın süresi

Maç süresinin ve devre arasının ne kadar olacağı şampiyona kurallarında belirtilir.

Oyunun normal gidişatını etkilemeyen engellemeler oyunun süresine eklenmemelidir. Bu molayı (bknz altta) ve oyuncu değişikliği için harcanan zamanı içermektedir.

b. Mola

Mola 60 saniye sürer ve oyun süresine dahil değildir.

Şampiyona kurallarında kaç mola alınabileceği belirtilir. Moladan sonra oyun, mola olmasaydı oyunun yeniden başlayacağı şekilde aynı noktadan başlar.

c Oyuncu değişikliği

Oyuncu değişikliği için kullanılan süre oyun süresine dahil değildir.

3.2. Sayı

a Nasıl sayı olur

Takım aşağıda c başlığı altında yer alan durumlar dışında sayı yapmış kabul edilir.

Bir takımın hücum bölgesinde top sepetten tam olarak geçtiğinde sayı olur.

Topun korfun içinden tamamen geçtiğinden emin olunmalıdır, fakat savunma oyuncusu tarafından alttan topa geri vurulursa sayı geçerlidir.

Takımın kendi sepetinden top geçerse karşı takım için sayı olduğu kabul edilir.

b Atış sonrası ihlaller

Düdük çalma anında c başlığı altında anılan durumlar dışında , topun atış yapan oyuncunun elinden çıkması ve defans yapan oyuncunun ulaşamayacağı bir durumda olması şartıyla, savunma oyuncusu tarafından yapılan bir ihlal için hakem önceden düdük çalsa bile sayı geçerlidir.

c Geçersiz sayılar

Hakem aşağıda yer alan durumlarda sayıya izin vermez.

 Maçın ilk veya ikinci yarısının sonunu bildiren düdüğünü çaldığında,  Hücum oyuncuları tarafından top sepetten geçmeden önce bir ihlal olduğunu gözlemlediyse,  Defans bölgesinden veya serbest atış (free pass) ile yeniden başlama (restart) sırasında direk olarak yapılan bir atıştan sonra top sepetten geçerse  Hücum yapan takım tarafından yapılan haksız bir avantaj veya ihlali önceden gözlemlediyse
 Top ilk olarak alttan yukarıya doğru sepetin içinden geçerek , tekrar sepetin içine düştüğünde

d Fazla sayı yapan takım maçı kazanır.

3.3 Diziliş

a Diziliş seçimi

Turnuva kurallarına göre ilk yarı hangi takımın hangi korfa (potaya) atış yapacağına karar verilir. Takımlar turnuva kurallarındaki duruma göre oyuncularını iki bölgeye yerleştirir.

Turnuva kurallarının uygulanmadığı durumlarda her takım hakeme hangi oyuncularının ilk hücum yapacak oyuncular olacağını bildirir ve hangi korfa hangi takımın hücum yapacağı kura atışı ile belirlenir.

b Dizilişte değişiklik

§ 2.1 b kuralı haricinde , maç boyunca aynı diziliş takip edilir.

3.4. Bölge ve saha değiştirme

Her iki sayıdan sonra oyuncular bölge ve görev değiştirirler. Savunma oyuncuları hücuma, hücum oyuncuları savunmaya geçerler. Bu değişim oyuncuların alan değiştirmesiyle gerçekleşir.

Devre arasında saha değişimi vardır fakat görev değişimi olmaz

3.5 Oyuna başlama (santra)

Oyuna Başlamanın yapılacağı yerler  Maçın başında, turnuva kuralları gereğince belirlenmiş takım tarafından gerçekleştirilir. (veya hangi takımın hangi sepete atacağını belirlemek için § 3.3 kuralında belirtildiği gibi yazı tura kullanıldıysa onun galibi tarafından)  İkinci yarının başında ilk yarı atışı kullanmayan takım tarafından gerçekleştirilir.  Yapılan her sayıdan sonra sayıyı atmayan diğer takım tarafından gerçekleştirilir.

Oyuna başlama hücum oyuncusu tarafından kendi sahasının içinden sahanın merkezine yakın olan bir noktadan yapılır.

Aynı kurallar oyuna yeniden başlama için de uygulanır. (§3.9 bakınız)

3.6 Kural İhlalleri

Kural ihlalleri için cezalar ihlallerin defans yapanlar tarafından mı yoksa hücum yapanlar tarafından mı yapıldığına göre belirlenir

Kural İhlali defans oyuncusu tarafından yapıldığında:

a hafif ihlaller – yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır

Hafif ihlaller şunlardır:  teknik ihlaller (topla yürüme, topu ayakla oynamak ve oyunu geciktirmek gibi)  hücumu bozmayı hedeflemeyen ve kontrol dışı temas olmayan fiziksel ihlaller

b ağır ihlaller – serbest atış (free pass) ile cezalandırılır

Ağır ihlaller şunlardır:

 kontrol dışı temasla yapılan fiziksel ihlaller (rakibin elindeki topa elle vurmak, rakibe tutunmak onu engellemek veya ittirmek gibi)  atak organizasyonunu bozmayı hedefleyen veya atak organizasyonunu bozmayla sonuçlanan ihlaller.

c atak organizasyonunu tekrarlayarak haksız yere engelleyen ihlaller – diğer takıma penaltı verilmesiyle cezalandırılır. (§3.11a açıklama B).

d sayı şansının kaybolmasına sebep olan çok ağır ihlallerde – diğer takıma penaltı verilmesiyle cezalandırılır. (§3.11a açıklama A ).

Kural İhlali hücum oyuncusu tarafından yapıldığında:

a hafif ihlaller – yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır,

b diğer sahada hücum yapan takımın sayı şansının kaybolmasına neden olan çok ağır ihlaller – diğer takıma penaltı verilmesiyle cezalandırılır.

Ulusal organizasyonlar kendi turnuva kurallarında oyunun hangi yaş ve seviyede oynandığını dikkate alarak savunma tarafından yapılan ihlallerde hafif ve ağır ihlaller arasında ayırım yapabilir.

Oyun sırasında aşağıdakiler yasaktır:

a topa bacakla veya ayakla dokunmak

Bacak tanımlaması diz ve altı olarak kabul edilmelidir.

İhlal, hücum oyuncusu tarafından yapılırsa yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Defans oyuncu tarafından yapılan ve yeniden başlama (restart) ile cezalandırılan ihlalde, ayakla veya bacakla yapılan temas istem dışı olduğunda geçerlidir.

Defans oyuncusu tarafından topa ayakla veya bacakla yapılan temas kasti ise ve sonucunda bir avantaj sağlanıyorsa veya savunma tarafı atağın düzenini bozuyorsa serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

b topa yumrukla vurmak

 Hücum tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.    Savunma tarafından yapılan bir ihlal serbest atış (free pass) ile cezalandırılır. 

c ayaklardan başka vücudun herhangi bir bölümü yere (zemine) değdiği durumlarda topu yakalamak veya vurmak

İhlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

d topla koşmak

  Topla pozisyon değiştirmeye sadece aşağıdaki üç durumda izin verilir: 
 1. Oyuncu hareketsiz dururken topu alır.

Bu durumda pivot ayağı olarak bir ayağının sabit olması koşuluyla diğer ayağını hareket ettirebilir. Pivot ayağı üzerinde dönmek serbesttir. Oyuncu bulunduğu yeri değiştirmeden pivot ayağını değiştirebilir.

Hareketsiz bir pozisyondan, bir oyuncunun özellikle bir atış sırasında top elden çıkmadan bir ayağını hareket ettirip sonra diğer ayağını kaldırmasına izin verilmez. Hemen sıçramadan önceki pivot bacağının kullanılması şartıyla sıçramaya izin verilir. Eğer oyuncu sıçradıktan sonra neredeyse aynen sıçradığı yere topla birlikte inerse bu topla koşma ihlali olarak kabul edilmez.

 1. Oyuncu topu tuttuğunda koşuyorsa veya sıçrıyorsa önce durur ve sonra pas verir veya atış yapar.

Kural, topu yakaladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tam olarak durmaya çalışmaktır.

Durduktan sonra yukarıdaki birinci madde gibi aynı kurallar uygulanır.

 1. Oyuncu, koşarken veya sıçrarken, topu yakalar ve durmadan önce topu fırlatır veya atış yapar. Bu durumda oyuncuya topu yakaladıktan sonra ayağını iki kez yere koymasına izin verilebilir. Oyuncunun ayağını üçüncü kez yere koyması anında topa sahip olmasına izin verilmez.

Hakem hareket eden oyuncunun topu alma anına dikkat etmek zorundadır. Bu kuralı uygularken oyuncunun hareket ettiği yön önemli değildir.

Böyle bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

e şahsi oynamak

Tek başına oynamak kasti olarak işbirliğinden kaçınmaktır. Örneğin bir oyuncu, başka bir oyuncunun yardımı olmadan topa kendi sahip olarak pozisyon değiştirmeye çalışır.

 Oyuncu hissedilir şekilde pozisyonunu değiştiremiyorsa,  İşbirliğinden kaçınma kasti değilse,

Şahsi oyun cezalandırılmaz.

Bu kuralın ihlalinde oyun yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

f aynı takımdan başka bir oyuncuya topu uzatmak

Kendi takımının başka bir oyuncusuna topu uzatmanın anlamı, top havada veya yerde serbestçe hareket etmeden diğer oyuncunun topa temas etmesi demektir.

Bu ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

g oyunu geciktirmek

oyunu geciktirmenin tarifi hakem yorumlarında verilmiştir.

Bu ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

h rakibin elindeki topa vurmak veya çekmek

Buradaki kriter rakibin topa makul bir şekilde sahip olmasıdır. Bu kontrol topu bir ya da iki elle tutarken de vardır ve ayrıca avuç içi ya da parmakla topu hareketsiz tutması da topun kontrolü altında olduğunu gösterir.

Hücum oyuncusu tarafından yapılan ihlaller yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Eğer savunma oyuncusu tarafından yapılan hafif bir ihlalse oyun yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır, ağır bir ihlal yapıldığında ise serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

i rakibi itmek, sarılmak veya tutmak

Kasti olsun olmasın rakibin serbest hareketini engellemek yasaktır.

Rakibin serbest hareketinin kural dışı engellenmesi, rakip topa sahip olsun ya da olmasın, top diğer sahada olsa bile cezalandırılmalıdır.

Bu kural bir oyuncunun diğer oyuncuya yol vermesi için zorlamaz, her oyuncunun istediği şekilde pozisyon almasına izin verilir. Sadece oyuncu hareket eden rakibin yoluna aniden çıkarsa ve temas gerçekleşirse cezalandırılmalıdır.

Hücum oyuncusu tarafından yapılan ihlaller yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Eğer savunma oyuncusu tarafından yapılan hafif bir ihlalse oyun yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır, ağır bir ihlal yapıldığında ise serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

Hakem yorumlarında haksız yere yapılan engellemenin örnekleri verilmiştir.

j rakibi aşırı şekilde engellemek

Oyuncunun eli veya koluyla, istenilen yönde topun fırlatılmasına aşırı bir şekilde engel olmasına izin verilmez.

Hücum tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Eğer savunma oyuncusu tarafından yapılan hafif bir ihlalse oyun yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır, ağır bir ihlal yapıldığında ise serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

İstenilen yönde topun atışına mani olmak için oyuncuya engel olunabilir. Topa sahip olan oyuncunun topu rakibin koluna veya eline doğru fırlatmasına sebep olan veya yakalamasını mümkün kılan hareketlere izin verilir.

Oyuncunun kolunu topun gidiş yoluna getirerek engelleme yapmasına izin verilir, fakat aşağıdaki durumlara izin verilmez.

 Top yerine serbest bir şekilde vücudunu kullanmakta olan rakibin kolunu engellemek  Topa vurmak ya da fırlatan kola darbe yapmak. Engellemeyi yapanın kolu veya eli diğer oyuncunun teması anında topa doğru gitmemelidir.

k topu fırlatırken veya atış yaparken karşı cinsten rakibe engel olmak

Hücum tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Savunma tarafından yapılan bir ihlal serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

l başka biri tarafından engellenen bir kişiye ikinci bir oyuncunun savunma yapması

Hücum tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Savunma tarafından yapılan bir ihlal serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

m kendi bölgesinin dışında oynamak

Bu ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Bir oyuncu bir sınır çizgisine, orta çizgiye veya kendi bölgesi dışında bir yere bastığında, bir sınır çizgisinden, orta çizgiden veya kendi bölgesi dışında bir yerden sıçradığında kendi bölgesi dışındadır. Bu kural rakibi engelleme ve topa dokunma durumunda geçerlidir.

Bu kuralı ihlal etmeden aşağıda yer alanların yapılmasına izin verilir.

 Eğer top çizgilerden birisinin üzerindeyse ve oyuncu kendi alanındaysa topu yakalayabilir veya topa vurabilir.  Oyuncu kendi alanından zıplayıp, havadayken kendi bölgesi dışına çıkıp, topa havadayken vurabilir.  Kendi alanında yer aldığı sürece diğer alandan bir oyuncuya müdafaa yapabilir.

n defans yapılırken atış yapmak

Defans oyuncusunun aşağıdaki koşulları sağlaması durumunda, atışın defans pozisyonunda yapıldığı düşünülür:

 Aktif bir şekilde topa blok yapmaya çalışmalıdır. VE  Topa blok yapmaya çalıştığı sırada o hücum oyuncusuna bir kol uzunluğu mesafesinde bulunmalıdır o yüzü hücum oyuncusuna dönük olmalıdır ve o Potaya hücum oyuncusundan daha yakın olmalıdır.

Eğer hücum oyuncusu potaya çok yakın duruyorsa ve defans oyuncusunun potaya daha yakın olması mümkün değilse potaya daha olma koşulu, defans oyuncusunun direğin diğer tarafında olması halinde, diğer tüm koşullar sağlanıyorsa kabul edilir.

o perdeleme sonrası atış yapmak (cutting)

Perdeleme (cutting), defans pozisyonunda olan defans oyuncusunun, savunduğu hücum oyuncusunun takım arkadaşına çok yakın geçmesi nedeniyle, kendisinin diğer atak oyuncuyla çarpışmasına ya da çarpışmak üzere olmasına neden olarak, defans pozisyonunu kaybetmesi ile gerçekleşir.

Perdeleme (cutting) ayrıca, hücum oyuncusundan bir kol mesafesi uzakta bulunan defans oyuncusunun, savunduğu hücum oyuncusunun takım arkadaşına çok yakın geçmesi nedeniyle, kendisinin diğer atak oyuncuyla çarpışmasına ya da çarpışmak üzere olmasına neden olarak, bir kol mesafesi uzaklığındaki pozisyonunu kaybetmesi ile de gerçekleşir.

Perdeleme (cutting) yapmak kural ihlali değildir, sadece bunu yaptıktan sonra atış yapmak kural ihlalidir.

Bu ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Perdeleme ayrıca bunu yapan hücum oyuncusu, topu önce partnerine verdikten sonra avantajını devam ettirip, topu geri aldığında atış yapıyorsa da cezalandırılır.

p defans bölgesinden sayı yapmak, ya da direk olarak serbest atış (free pass) ’tan veya yeniden başlama (restart) ’dan sayı yapmak

Bu ihlal korfun altından kullanılan yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

q kendisini tutan rakibi olmadan atış yapmak

Bu hücumun 4 oyuncusuna karşı savunmanın sadece 3 oyuncusu olduğu zaman meydana gelir.

Bu durumda hücum yapan takımın antrenörü hakeme ve diğer takımın antrenörüne hangi hücum oyuncusunun atış yapmayacağını bildirir. Antrenörün maç süresinde bu kararı değiştirme hakkı vardır. Bunu hakeme ve diğer antrenöre oyun durduğu anda bildirmelidir. (örneğin hakem bir sayı veya ihlal olduğunda düdük çaldığında) . Bölge değişimi arasında sadece iki kez hücum oyuncusunun değişikliğine izin verilir.

Kendi rakibi olmayan bir hücum oyuncusu penaltı kullanarak sayı yapabilir.

Bu ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Hücumun sayısal olarak avantajlı olması, savunmanın tam takım sahaya çıkamamasından veya sakatlıktan ötürü bir veya birden fazla oyuncunun oyundan ayrılmasından ya da hakem tarafından oyun dışı edilmesinden ve oyuna girecek yedek oyuncu bulunmadığında meydana gelir.

r direği hareket ettirerek atışı etkilemek

Hakem yorumları, bu durumda yapılması gerekenleri açıklamaktadır.

s sıçrarken veya koşarken daha hızlı hareket edebilmek için direkten güç almak

Hücum tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Savunma tarafından yapılan bir ihlal serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

t tehlikeli bir şekilde oynamak

Hücum oyuncusu tarafından yapılan bir ihlal yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

Savunma tarafından yapılan bir ihlal serbest atış (free pass) ile cezalandırılır.

Bu kurala örnek olarak, atak oyuncusunun , kendisini bir kol mesafesi uzaklıkta savunmakta olan defans oyuncusunu, hızlı bir şekilde diğer bir atak oyuncusuyla çarpışmaya zorlaması gösterilebilir.

3.7 Topun oyun alanının dışına çıkması

Top aşağıdaki bölgelere dokunduğunda dışarıda sayılır:

 sahanın sınır çizgilerine  oyun sahasının dışında, yere, birisine veya bir nesneye  Tavana veya oyun alanının üzerindeki bir nesneye

Top oyun dışına çıktığında en son topa dokunan takımın aleyhine yeniden başlama (restart) verilir. Yeniden başlama (restart) kullanımı § 3.9 no lu kuralda belirtildiği gibi yapılır.

Oyun sahası üç boyutlu değildir. Bu nedenle topun herhangi bir yere çarpması ve tekrar oyun sahasına girmesi mümkündür. § 3.6 numaralı kuralda belirtilen şeylere çarpmadığı sürece buna izin verilir.

3.8 Hakem atışı

İki rakip oyuncu aynı anda topu tutarsa, hakem oyunu durdurur ve hakem atışı yapar. Bu topu hak eden bir takım olmadan oyun tekrar başlamak zorunda kalındığında da uygulanır.

Bunun nasıl yönetildiğini görmek için hakem yorumlarına bakınız.

3.9 Yeniden başlama (Restart)

a) Yeniden başlama (Restart) ne zaman verilir

§ 3.6 kuralındaki ihlallerden birinin gerçekleşmesi halinde hakem, hücum takımının bir ihlali ise veya savunma yapan takımın hafif bir ihlali ise karşı tarafa yeniden başlama (restart) verir.

b) Yeniden başlama (Restart) ’nın yeri:

Yeniden başlama (restart) ihlalin yapıldığı noktadan yapılır. İhlal bir kişiye karşı yapıldıysa (§ 3.6 h, i, j, k, l ve bazen m) Yeniden başlama (restart) bu oyuncunun bulunduğu noktadan yapılır.

c) Yeniden başlama (Restart) nasıl kullanılır:

Oyuncu yeniden başlama (restart) kullanmak için top elindeyken ya da almak üzereyken hakem düdüğünü çalar. Oyuncu hakem düdüğünü çaldıktan sonra 4 saniye içinde topu oyuna sokmalıdır. Karşı takım oyuncuları onu engellememelidir.

Top, yeniden başlama (restart) ’nın kullanıldığı yerden itibaren en az 2.5 metre uzaklaştıktan sonra oyuna girmiş kabul edilir (saha boyunca ölçülür). Her iki takımdan hiçbir oyuncu top 2.5 metre hareket etmeden topa dokunamaz.

Hücum oyuncusu aynı ihlali tekrarladığında yeni bir restart verilir.

Savunma oyuncusu aynı ihlali tekrarladığında free pass verilir.

Yeniden başlama (restart) kullanan oyuncu 4 saniye içinde topu oyuna sokamazsa hakem düdüğünü çalar ve diğer takım için yeniden başlama (restart) verir.

Yeniden başlama (restart) kullanan oyuncunun doğrudan sayı yapmasına izin verilmez. Top oyuna girdiğinde ve başka bir oyuncu tarafından topa dokunulduğunda sayı yapabilir. Bu ihlal olduğunda defans takımı için korfun altından kullanılmak üzere yeniden başlama (restart) verilir.

Yeniden başlama (restart) kullanan oyuncu, hakem oyuna başlama atışının kullanılabileceğini işaret etmek için düdüğünü çaldıktan sonra ve top elinden çıkmadan önce sınır çizgilerden birine veya sınır çizgisinin diğer tarafındaki oyun alanına basarsa, hakem karşı tarafa yeniden başlama (restart) (§ 3.6m maddesine bakınız) veya topun oyun alanı dışına çıktığı kararını verir (§ 3.7 maddesine bakınız).

Hakem düdüğünü çalmadan yeniden başlama (restart) kullanılırsa, atış tekrarlanmalıdır..

Hakem Restart kullanan oyuncunun top 2,5 metre yol kat etmeden önce engellenmediğinden emin olmalıdır. Engelleme sadece aktif olarak değil, pasif olarakta yapılabilmektedir.

Pasif engelleme, atışı kullanan oyuncunun topu hızlı bir şekilde oyuna sokmasını engellemek için bir kol mesafesinden daha yakın bir mesafede bu oyuncunun önünde hareketsiz durmak olarak tarif edilir. Eğer herhangi bir şekilde kollar veya vücut ile hareket yapılarak engelleme yapılırsa bu pasif değil, aktif engellemeye dönüşür.

3.10 Serbest Atış (Free Pass)

a Serbest Atış (Free Pass) ne zaman verilir

Hakem ( § 3.6 ) maddesindeki kurallardan birinin savunma tarafından ağır ihlal şeklinde ihlal edilmesi halinde hücum takımına free pass verir.

b Serbest Atış (Free Pass) ‘ın yeri:

Free Pass, penaltı noktasının hemen önünde duran hücum bölgesindeki oyuncu tarafından kullanılır.

c Serbest Atış (Free Pass) nasıl kullanılır:

Serbest atış kullanacak olan oyuncu, bir ayağını penaltı noktasının hemen önünde, penaltı noktasına dokunmaksızın yerleştirir. Top ellerini terk etmeden önce diğer ayağıyla (veya vücudunun herhangi bir yeri ile) penaltı noktasına, hizasına veya penaltı noktasının diğer tarafına dokunamaz.

Serbest atış (Free pass) ’ı kullanacak oyuncu topu eline aldığında (ya da top ellerindeyken yerleştiğinde) hakem bir kolunu kaldırır ve dört parmağını açarak, 4 saniye içinde serbest atış (free pass)’ı kullandırmak için düdüğünü çalacağını belirten işareti yapar.

Bu serbest atış (free pass)’a hazırlanma süresi zarfında, hakem her türlü ihlali cezalandırmaya yetkilidir.

Hakemin kolunu kaldırmasından sonra aşağıda yer alan iki ihtimal olabilir. (A ve B seçenekleri)

A Seçeneği: 1. Atışı kullanan oyuncu hariç herkes çemberin dışında bulunur. 2. Çemberin dışında bulunmaları gereken diğer hücum oyuncuları, aynı zamanda birbirlerinden de 2.5 metre uzakta bulunurlar.

Dört saniye süreli hazırlık zamanı süresince , bu durum oluşur oluşmaz hakem oyunu başlatmak için düdüğünü çalar. Düdük çaldıktan sonra serbest atış (free pass) ‘ı kullanan oyuncunun topu oyuna sokması için 4 saniye süresi vardır. Eğer serbest atış (free pass) ‘ı kullanan oyuncu topu 4 saniye içinde oyuna sokamazsa, hakem düdüğünü defans takıma yeniden başlama (restart) vermek için yeniden çalmalıdır.

Defans takımı oyuncuları, serbest atış (free pass)’ı kullanan oyuncu topla, kollarıyla veya bacaklarıyla açıkça görülebilen bir hareket (fake) yapana kadar 1 numaralı duruma uymak zorundadır.

Serbest atış (free pass)’ı kullanan oyuncunun takım arkadaşları, top oyuna girene kadar 1 ve 2 numaralı duruma uymak zorundadır.

Top, atışı kullanan oyuncunun elini terk ettikten ve havada bir süre serbest kaldıktan sonra, aşağıdaki 3 durumdan birinin gerçekleşmesi ile oyuna girer.

 1. Defans takımından bir oyuncu topa dokunursa 2. En az bir ayağı, serbest atış (free pass) alanının diğer tarafında bulunan, serbest atış (free pass) ‘ı kullanan oyuncunun takım arkadaşlarından bir topa dokunduğunda 3. Top, serbest atış (free pass) ‘ın kullanıldığı alanı tamamen terk ettiğinde

Serbest atışı kullanan oyuncu, serbest atıştan direkt olarak sayı yapamaz. Sadece 1. ve 2. durumlar gerçekleşip top oyuna girdiğinde veya 3. durum gerçekleşip top oyuna girdikten sonra başka bir oyuncunun topa temas etmesinden sonra sayı yapabilir.

Bu ihlal defans takımına verilen, korfun altından kullanılan bir yeniden başlama (restart) ile cezalandırılır.

B Seçeneği:

Hakemin kolunu kaldırmasından sonra oyuncular 4 saniye içinde A seçeneğinde bahsedilen 1. ve 2. Durumları yerine getirmezlerse, hakem düdüğünü art arda iki kere hızlı bir şekilde çalar. İlk düdük oyunun yeniden başladığını, ikincisi ise durdurulduğunu işaret eder ve hatayı yapanı cezalandırır.

Eğer ihlal savunma takımının oyuncularından biri tarafında yapıldıysa serbest atış (free pass) tekrarlanır. Ancak eğer top atak oyuncusunun elini terk etmişse ve korfa doğru gidiyorsa bu sırada düdük çalınırsa, ardından 3.2 b de belirtilen durum oluşursa, top sepetten geçerse gol verilir.

Savunma takımı aynı free pass sırasında ikinci defa ihlal yaparsa hakem penaltı verecektir.

Eğer ihlal hücum takımı oyuncularından biri tarafından yapıldıysa savunma takımına yeniden başlama (restart) verilir.

Her iki takımın oyuncuları da 2,5 metrenin içinde bulunuyorlarsa, hakem serbest atış (free pass)’ın kullanıldığı noktaya en yakın olanı cezalandırır. Hakem her iki takım oyuncularının da aynı yanlış mesafede olduklarını düşünürse hücum yapan takım cezalandırılacaktır.

Hakem , topun atışı kullanan oyuncu tarafından fırlatıldıktan sonra en az 1 metre yol kat etmesi, topun free pass alanını terk etmesi veya her bir 4 saniye periyodunun geçmesi konusunda tek yetkilidir.

Hakem serbest atış (free pass)’ı kullanma düdüğünü çalmadan önce atış kullanıldıysa, serbest atış (free pass) tekrarlanmalıdır.

3.11 Penaltı

a penaltı ne zaman verilir:

Aşağıdaki durumlarda penaltı verilir:

A Hücum oyuncusunun sayı atma şansının kaybedilmesine yol açan ihlaller. Bu durumda hakem hemen bir penaltı vermelidir.

B Defans oyuncusu tarafından, hücum oyuncusunun sayı yapma şansı edinmesini engellemek amacıyla tekrarlanan ihlaller. Bu gibi durumlarda hakem penaltı verebilir.

b penaltı atışının yeri:

Penaltı, hücum bölgesinin bir oyuncusu tarafından, penaltı noktasının hemen önünde durarak kullanılmalıdır (bakınız § 1.2).

c penaltı nasıl kullanılır:

Penaltı kullanan oyuncu penaltı noktasının hemen önünde durmalı ve penaltı noktasına veya penaltı noktası ile pota arasındaki zemine top elinden çıkmadan önce vücudunun herhangi bir bölümüyle dokunmamalıdır.

Diğer bütün oyuncular penaltı noktasından, direkten ve direkle penaltı noktası arasında yer alan hayali çizgiden, top atışı kullanan oyuncunun elinden çıkana kadar 2.50 metre uzakta bulunmalıdır.

Karşı takım, antrenör ve takımın yedek sırasındaki kişiler, atışı kullanan oyuncuyu rahatsız edebilecek herhangi bir hareketten kaçınmalıdırlar.

Eğer gerekirse, birinci ya da ikinci yarının süresi, penaltı atışı açık bir şekilde tamamlanıncaya kadar uzatılabilir.

Hakem penaltının atılabileceğine dair düdüğünü çalmadan atış yapıldıysa penaltı tekrarlanmalıdır.

Penaltı sadece hücum oyuncuları tarafından atılabilir.

Oyunu başlatmak için geçerli olan 4 saniye kuralı penaltı atışı için kullanılmaz.

Penaltı atışından direk olarak sayı yapılabilir. Penaltı atışını kullanan kişi şut atmak zorundadır. Eğer yapmazsa 3.6 g numaralı kural ihlalini yapmış kabul edilir. (bilinçli olarak açık şut şansından vazgeçmek)

3.12 Hücum süresini aşmak

Hücum takımının topu korfa değdirmek ya da sayı yapmak için 25 saniye süresi vardır. Süre şut saati tarafından belirlenir. Hücum süresinin aşılması, şut saatinin oyunun durduğunu belirten bir korna çalması ile belirlenir. Hücum süresinin aşılması halinde hakem, defans takımına bir yeniden başlama (restart) vermelidir. Yeniden başlama (restart), topa sahip olan hücum oyuncusunun, korna çaldığında ya da korna çalmadan hemen önce bulunduğu yerden kullanılır.

1 Şut saati hücum oyuncusu topa sahip olduğunda çalıştırılır.

2 Şut saati, şut sonrası top korfa değdiğinde durdurulur ve başa alınır.

3 Şut saati, defans oyuncusu topa sahip olduğunda, sayı yapıldığında, birinci yada ikinci yarının bitiminde durdurulur ve başa alınır.

4a Hakem aşağıdaki durumlardan biri için düdüğünü çaldığında şut saati durdurulur ve başa alınır.
 Serbest atış (free pass) ile cezalandırılan (penaltı noktasının hemen önünden) bir ihlal  Yeniden başlama (restart) (§3.6 da belirtilen tüm ihlaller için)  Penaltı (§ 3.11)  Defans oyuncusunun sakatlığı nedeniyle oyun durduğunda

4b Şut saati, hakem oyunu yeniden başlatan düdüğünü çaldıktan sonra, hücum oyuncusu tarafından kullanılan bir yeniden başlama (restart), serbest atış (free pass) veya penaltı sonrası top oyuna girdikten sonra, başka bir hücum oyuncusu topun kontrolünü aldığında çalıştırılır.

Bu nedenle topu yakalama anı, şut saatinin ne zaman çalıştırılacağını belirlemek için kullanılır.

5a Hakem düdüğünü, 4 numaralı koşulda sözü geçen durumlar haricinde, aşağıdaki durumlar nedeniyle, oyunu durdurmak için çaldığında da şut saati durdurulur. Örneğin : Oyun dışı top, hakem atışı, hücum oyuncusunun sakatlığı veya anlamsız avantaj durumlarında

5b Şut saati, hücum oyuncusu hakemin oyunu başlatan düdüğünü çalmasını takiben topa sahip olduğunda yeniden çalıştırılır. Bu durumlarda şut saati oyun durduğunda hangi sürede kalmışsa o süreden itibaren çalışmaya devam eder. Eğer defans oyuncusunun bir sakatlığından dolayı oyun durmuşsa (4 numaralı durumlar) şut saati 25 saniyeye getirilir ve bu süreden başlar.

Bu nedenle hücum oyuncusunun topa sahip olma anı, şut saatinin ne zaman çalıştırılacağını belirlemek için kullanılır.

6 Hücum oyuncusu, direk olarak yada olmayarak, topu takımın defans bölgesinde bulunan bir defans oyuncusuna gönderdiğinde ve böyle bir durum sonrası topa yeniden direk olarak sahip olduğunda şut saati durdurulmayacak ve yeniden 25 saniyeye alınmayacaktır.

7 Şut saati dolduğunda, top elleri terk etmişse korfa doğru gidiyorsa, herhangi bir başka oyuncunun müdahalesi yoksa ve korftan geçerse hakem gol kararı verecektir.

SPOR LİSESİ MEZUNLARINA YARDIMCI ANTRENÖRLÜK HAKKI TANINDI.
FLOOR CURLİNG
http://www.korfbol.com/

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

BENZER YAZILAR

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR