Halk oyunlarının çocuklar için faydaları

183 views Aralık 31, 2016
Halk oyunlarının çocuklar için faydaları Disiplin açısından halk oyunlarının çok olumlu etkisi mevcut. Çocukların aynı müzikte, aynı hareketleri yaparak aynı...

Halk oyunlarının çocuklar için faydaları
Disiplin açısından halk oyunlarının çok olumlu etkisi mevcut. Çocukların aynı müzikte, aynı hareketleri yaparak aynı sesi çıkarmaları, toplu halde elele tutuşmaları, komutla hareket etmleri, onların tamamen bütünleşmelerini ve birlik içinde oyun bitene kadar dikkati kaybetmeden organize olmalarını ve kurallara uymalarını sağlar.
Halk oyunları dersi çocukların sorumluluk duygularını da geliştirir. Kullanılan malzemeleri (mendil, kaşık, def vs.) çocuklar derse gelirken yanlarında getirip, ders çıkışında da onları dolaplarında muhafaza etmeleri gerektiğini öğrenirler.
Çocuklarda özgüvenin oluşmasında halk oyunları dersinin etkisi büyüktür. Yapılan takım çalışmaları, içine kapanık ya da dikkati daha az olan çocukların sosyalleşmelerine yardımcı olur. Hep birlikte çıkarılan bir gösteri, çocuklarda “başardım” duygusunun açığa çıkmasını ve “daha iyisini yapabilirim” şeklinde motive olmalarını sağlar.
Sayısal zekanın gelişmesinde de halk oyunları dersi önemlidir. Ritim duygusunun gelişmesi, çocukların okuldaki diğer derslerine olumlu etki eder. Dikkatlerini daha kolay toplamalarını sağlar. Ritmi yakalayan çocuklar grup çatısı altında bir olmayı ve grupla hareket etmeyi öğrenirler. Bireysel anlamda kendilerini ifade etme yetenekleri de artar.
Halk oyunları çocuklara estetik kazandırır. Sanat duygularını pekiştirir.

Halk oyunlarının 5-6 yaşlarında çocuklara öğretilmesi
ERZİNCAN’IN HALKOYUNLARI

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

BENZER YAZILAR

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR