?????

Bilgisayar Destekli Tasarım/Çizim (CAD)

223 views Nisan 6, 2020
Bir parçanın tasarım ve şekillendirme işlemine yani konstrüksiyonunun bilgisayar yardımıyla yapımına, bilgisayar destekli çizim (Computer Aided Drafting) veya kısaca CAD...

Bir parçanın tasarım ve şekillendirme işlemine yani konstrüksiyonunun bilgisayar yardımıyla yapımına, bilgisayar destekli çizim (Computer Aided Drafting) veya kısaca CAD denilmektedir. Bazen de bilgisayar destekli tasarım ve çizim (Computer Aided Design and Drafting) İngilizce kelimelerden kısaltılmış olan CADD de kullanılmaktadır.

Parçanın teknik resminin çizimindeki CAD safhasından sonra, çizim planlanarak bilgisayar ilaveli nümerik kontrollü tezgahlarda otomatik olarak işlenir. İmalat safhasındaki bu işleme bilgisayar destekli üretim (Computer Aided Manufacturing) kısaca CAM denilmektedir.
Bilgisayar destekli imalat (üretim) veya CAM, genellikle CAD (kısaltılmış) terimiyle birlikte kullanılmaktadır. CAD-CAM terimi tasarım ve imalat işlemlerine bilgisayarın katılımını gösterir.
Teknolojinin ilerlemesiyle bilgisayar mühendisliği, kalite kontrol, üretim planlama, yönetim gibi alanlara uygulanmaya başlanmış vb. bu gibi disiplinler oluşmuştur. Son yıllarda bu disiplinlerin bütünleşmesinden meydana gelen “bilgisayar destekli mühendislik” (Computer Aided Engineering) CAE disiplini geliştirilmektedir.
Bilgisayar ile çizimde CAD sisteminde belirli bir eğitimden sonra (klasik çizim şekline göre) daha kolay bir şekilde çizimler oluşturulabilir, düzeltilebilir, saklanabilir ve çoğaltılabilir. Ayrıca CAD sisteminin imalat tekniğinde nümerik kontrollü takım tezgahlarında ve robot teknolojisi gibi alanlarda birleşik bir sistem oluşturularak kullanım sahası geliştirilmiştir.
CAD’in ilk kullanımı mekanik ve elektronik tasarımda, inşaat mühendisliğinde ve haritacılıkta olmuştur. Bugün için geliştirilen CAD adı verilen programla mühendislik alanlarında bilgisayar yardımıyla tasarım ve çizim ön plana geçmiştir. Buna rağmen gelecekte tüm çizimlerin bilgisayarda yapılacağı, mühendis tasarımcı ve çizimciye gerek olmadığı düşünülmemelidir. Bir bilgisayar, birçok şeyi gerçekleştirebilecek düzeyde olmasına rağmen elektronik bir cihaz olduğu unutulmamalıdır.

Bilgisayar Destekli Meslek Resim

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bilgisayar Destekli Meslek Resim

Bilgisayar Destekli Meslek Resim

244 views Nisan 6, 2020
Teknik Resim

Teknik Resim

237 views Nisan 6, 2020