?????

Bilgisayar Destekli Meslek Resim

112 views Nisan 6, 2020
Teknik resmin başlangıcı insanoğlunun makina yapımı ile beraber olmuş ve onunla birlikte gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Son derece komplike parçaların...

Teknik resmin başlangıcı insanoğlunun makina yapımı ile beraber olmuş ve onunla birlikte gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Son derece komplike parçaların resimleri artık bilgisayar yardımıyla kolay bir şekilde çizilebilmektedir. Günümüzde bilgisayarların kullanımı çok genişlemiştir. Modern bilgisayarlar bilgi saklayabilen, temel mantıksal işlemleri ve matematik hesapları gerçekleştirebilen elektronik cihazlar olarak sürekli gelişme hâlindedir.
Mühendisliklerde üretim faaliyetleri, konstrüksiyon ve imalat olmak üzere iki gruba ayrılır. İmali düşünülen bir parça, yapacağı işe yani fonksiyonuna ve çalışma prensiplerine göre tasarlanır, malzemesi de göz önünde tutularak parça şekillendirilir ve mukavemet hesapları ile de dayanıklılığının kontrolü yani kısaca parçanın konstrüksiyonu ile teknik resmi imalat resmi ortaya çıkarılır. İmalat resminin çizimi mühendisin teknik bilgilerine dayanılarak zihinsel faaliyeti sonucu oluşur.
Parça imalinde ikinci faaliyet unsuru, resimlere dayanan imalat işlemidir. İmalat işleminin birinci aşaması, teknik resmi hazırlanan parçanın hangi takım veya tezgahlarıyla işleneceğini planlamaktır. İkinci aşama da hazırlanan bu teknolojik plana göre parçanın tezgahlarda işlenmesidir.
Mühendisler bir parçanın imalinde, bilgisayarlarla gerekli hesapların yapılmasını kolaylaştırmışlardır. Fakat son yıllarda bilgisayarlar teknik resimlerin çizilmesinde geniş uygulama alanı bulan değerli bir araç hâline gelmiştir.

Bilgisayar Destekli Tasarım/Çizim (CAD)
Teknik Resim

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Teknik Resim

Teknik Resim

95 views Nisan 6, 2020